Jak stworzyć enklawę dzikiej przyrody – we własnym ogrodzie


Odpowiednie projektowanie ogrodów w miastach to świetny sposób, aby częściowo zniwelować ich fatalny wpływ na środowisko. Rozrastające się miasta zagarniają i niszczą tereny, które stanowią naturalne siedlisko wielu gatunków roślin i zwierząt – na szczęście, możemy sprawić, aby poczuły się mile widziane w naszym ogrodzie. Jak zaprosić dziką przyrodę do naszego ogrodu? O czym należy wiedzieć, zakładając naturalny ogród?

Zakładanie ogrodów naturalnych należy zacząć od odpowiedniego doboru roślinności. Jednorodny, krótko przycięty trawnik nie tylko nie nadaje się na schronienie i źródło pożywienia dla zwierząt, ale również jest nieekonomiczny, ponieważ wymaga częstego podlewania i koszenia. Alternatywą jest tak zwana łąka kwietna, czyli mieszanka różnorodnych, rodzimych gatunków traw i kwiatów, która doskonale zatrzymuje wodę w glebie, nie wymaga strzyżenia, a przede wszystkim przyciąga do naszego ogrodu pszczoły, trzmiele, motyle, a nawet małe ptaki czy jeże. Warto wiedzieć, że wszystkie te zwierzęta są sprzymierzeńcami ogrodników – owady zapylają kwiaty, a jeże i ptaki polują na szkodniki. Jeżeli chcemy na naszej prywatnej łące zasadzić również krzewy czy drzewa, również należy sięgać po gatunki rodzime lub od dawna hodowane w naszym klimacie.

W przyjaznym dla dzikich lokatorów ogrodzie warto umieścić również takie elementy, jak domki dla owadów, budki lęgowe dla ptaków, schronienia dla jeży oraz poidełka. Jeżeli zależy nam na obfitym kwitnieniu i owocowaniu roślin, pamiętajmy szczególnie o przygotowaniu dobrych warunków dla przedstawicielek dzikich gatunków pszczół, które zapylają o wiele więcej roślin, niż pszczoły miodne, a w miastach często nie mają gdzie się gnieździć. Ponieważ nie żyją w zorganizowanych koloniach, są zupełnie nieagresywne, a więc nie ma ryzyka użądlenia. Jedna pszczoła zapyla w sezonie nawet kilka tysięcy kwiatów. Pielęgnacja ogrodów naturalnych z takimi sprzymierzeńcami to nic trudnego! W ogrodzie pełnym życia i kwiatów poczujemy się jak na łące, dbając jednocześnie o zachowanie różnorodności biologicznej.

Zakładanie ogrodów Kraków https://ogrody-projekty.pl/oferta/zakladanie-ogrodow-krakow/